Liittotoimijat|TyöhuoneInvitation

Ohjeita seksuaalisen häirinnän kohtaamiseen

 

SLU:n Reilun Pelin periaatteiden mukaan liikuntayhteisöissä ei hyväksytä sukupuolista tai seksuaalista häirintää tai hyväksikäyttöä. Suomen Taekwondoliitto sitoutuu SLU:n jäsenliittona tähän periaatteeseen.

Häirintä voi olla esimerkiksi loukkaavaa nimittelyä, sukupuolisesti vihjailevia eleitä, vartaloon, pukeutumiseen tai yksityiselämään liittyviä huomautuksia, koskettelua, halventavia vitsejä, seksuaalisten kuvien ja muiden materiaalien näyttämistä tai lähettämistä, toistuvia seksuaalissävytteisiä ehdotuksia tai seksuaaliseen kontaktiin kiristämistä tai pakottamista.

Häirinnän ehkäisemisessä vastuu on aina aikuisilla, koska lapsi tai nuori ei välttämättä tiedä, missä sallitun toiminnan rajat kulkevat.

Vastuunsa tuntevassa taekwondo-seurassa uskalletaan puhua häirinnästä. Seurassa kannattaa yhteisesti sopia, ettei sitä sallita missään muodossa – oli tekijänä sitten eri tai samaa sukupuolta oleva aikuinen, lapsi tai nuori.

Urheilijan, valmentajan tai muun toimijan asiattomaan tai loukkaavaan käytökseen puututaan mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, ennen kuin mitään vakavampaa ehtii sattua.

Tunteiden osoittamisesta ja koskettamisesta ei kuitenkaan saa tulla tabuja. Myönteinen ja motivoiva fyysinen kontakti saa näkyä toiminnassa. Olennaista on mahdollisten ongelmien tiedostaminen ja tilanneherkkyys.

 

LISÄTIETOA:

Lupa välittää - Lupa puuttua

Malli häirintätapauksen käsittelyyn

Aikuisen ja nuoren välinen seurustelusuhde

Rikosuhripäivystys