Liittotoimijat|Työhuone

EM-kilpailut 26.-28.5.2006, Bonn - Saksa

28.5.2006

Teemu Heino sijoittui viidenneksi ja oli paras suomalainen.

http://www.taekwondo-em2006.de/

mitalit /  mitalitilasto

Suomen joukkue

Suomalaisten ottelut

26.5. PERJANTAI

.

Fin - 47 kg

1.kierros

Mari Lapinsalo

0 - 2

Maya Arussi, ISR

2.kierros

Kyrstyn Golovchanska, UKR

2 - 4

Maya Arussi, ISR

3.kierros

Belen Asensio, ESP

0 - -2

Maya Arussi, ISR

.

Mari Lapinsalo, sijat 17-32  Maya Arussi, sijat 5-8 

.

Bantam - 55 kg

1.kierros

Miia Stenvall

2 - 6

Margarita Mkrtchyan, RUS

2.kierros

Amandine odekerken, BEL

3 - 3

Margarita Mkrtchyan, RUS

3.kierros

Julija Kuzmina, LAT

-1 - 6

Margarita Mkrtchyan, RUS

4.kierros

Nives Ambrus, CRO

1 - 4

Margarita Mkrtchyan, RUS

.

Miia Stenvall, sijat 17-32

Margarita Mkrtchyan, hopeaa

.

Light - 63 kg

1.kierros

Saina Savage

0 - 5 Lie Kylborn, SWE

2.kierros

Andreia Ferreira, POR

2 - 4 Lie Kylborn, SWE

3.kierros

Azyze Tanrikulu, TUR

2 - 2

Lie Kylborn, SWE

4.kierros

Muriel Bujalance, ESP

7 - 5

Lie Kylborn, SWE

.

Saina Savage, sijat 17-32

Lie Kylborn, pronssia

.

27.5. LAUANTAI

.

Fly - 51 kg

1.kierros

Susanna Rossi

4 - 0 Jessica Rovira, AND

2.kierros

Susanna Rossi

0 - 3

Ana Mirkin, ISR

3.kierros

Fotini Birbe, GRE

3 - 3

Ana Mirkin, ISR

.

Susanna Rossi, sijat 9-16 

Ana Mirkin, sijat 5-8

.

Feather - 59 kg

1.kierros

Kia Hellsberg

4 - 4

Julia Fieler, NOR

2.kierros

Ionela Milea, ROM

1 - 5

Julia Fieler, NOR

3.kirros

Yulianna Kharchenko, UKR

4 - 3 Julia Fieler, NOR

.

Kia Hellsberg, sijat 17-32

Julia Fieler, sijat 5-8

.

Middle - 72 kg

1.kierros

Essi Aronen

0 - 7

Annette Van Deursen, NED

2.kierros

Susen Berger, GER

0 - 2

Annette Van Deursen, NED

3.kierros

Sarah Stevenson, GBR

9 - 2 Annette Van Deursen, NED

.

Essi Aronen, sijat 9-16

Annette Van Deursen, pronssia
Feather - 67 kg

1.kierros

Juho Kostiainen

2 - 6 Dennis Bekkers, NED

2.kierros

Arpad Dira, HUN

0 - 7

Dennis Bekkers, NED

3.kierros

Siarhei Sachuc, BLR

2 - 3 Dennis Bekkers, NED

4.kierros

Aslanbek Dzitiec, RUS

0 - 7 Dennis Bekkers, NED

5.kierros

Tom Hovav, ISR

0 - 6

Dennis Bekkers, NED

Juho Kostiainen, sijat 17-32 

Dennis Bekkers, kultaa

 

.

Middle - 84 kg

1.kierros

Jani Stålh

6 - 3

Ismail Jobarteh, NOR

2.kierros

Jani Stålh

0 - 7

Tomaz Zakrajsek, SLO

3.kierros

Marcin Zab-ocki, POL

6 - 7

Tomaz Zakrajsek, SLO

4.kierros

Bahry Tanrikulu, TUR

6 - 2

Tomaz Zakrajsek, SLO

.

Jani Stålh, sijat 9-16

Tomaz Zakrajsek, pronssia

.

28.5. SUNNUNTAI

.

Heavy + 72 kg

1.kierros

Raina Leetberg

6 - 8

Yolanda Garcia, AND

2.kierros

Laurence Race, BEL

3 - 0

Yolanda Garcia, AND

.

Raina Leetberg, sijat 9-16

Yolanda Garcia, sijat 5-8

.

Welter - 78 kg

2.kierros

Mikko Korhonen

5 - 12

Balats Toth, HUN

3.kierros

Roman Russinov, ISR

-1 - 2

Balats Toth, HUN

4.kierros

Rashad Ahmadov, AZE

X - x

Balats Toth, HUN

.

Mikko Korhonen, sijat 17-32

Balats Toth, sijat 5-8

Heavy + 84 kg

1.kierros

Teemu Heino

9 - 2

Tinauskas Raimondas, LTU

2.kierros

Teemu Heino

4 - 3

Strechan Yauhen, BLR

3.kierros

Teemu Heino

2 - 7

Mickael Borot, FRA

4.kierros

Karol Franz, POL

8 - 12 Mickael Borot, FRA

5.kierros

Ferry Greevink, NED

5 - 7 Mickael Borot, FRA

.

Teemu Heino, sija 5

Mickael Borot, kultaa