Liittotoimijat|Työhuone

Runsaasti mitaleita PM-kilpailuista

19.1.2020

Oslossa lauantaina 18.1.2020 käydyistä Pohjoismaiden mestaruuskilpailuista tuotiin Suomeen runsaasti mitaleita. Mitaleiden lisäksi liikesarjoissa Suomi palkittiin toiseksi parhaana maana ja ottelussa nuorten sarjojen parhaana tyttönä palkittiin Elisa Toivonen.

Tuloslistaa liikesarjakilpailijoiden osalta täydennetään vielä, kun koko tulokset saadaan:

Ottelutulokset:

POHJOISMAIDEN MESTARIT

Iines Korhonen, cadet -44 kg (pool)
voitto 26-4 vs Ruotsi, voitto 20-0 vs Norja

Vilma Hagelberg, cadet -55 kg (pool)
voitto 28-7 vs Suomi, voitto 12-4 vs Norja

Iisa Suorela, junior -44 kg
voitto 24-7 vs Norja,  23-17 vs Tanska

Rasmus Suhola, junior  -48 kg
voitto 21-10 vs Norja, voitto 22-2 vs Norja

Elisa Toivonen, junior -59 kg
voitto 21-14 vs Ruotsi, voitto 8-2 vs Tanska,  voitti 8-1 vs Ruotsi

Evin Azboy, junior -63 kg
voitto 6-2 vs Norja, voitto 9-1 vs Norja, voitto 11-9 vs Norja

HOPEAA

Venne Viitaniemi, cadet -37 kg
voitto 29-4 vs Norja, voitto 22-18 vs Ruotsi, tappio 9-29 vs Norja

Niko Myllynen, cadet -53 kg
voitto noin 23-3 vs Norja, tappio 3-14 vs Ruotsi

Eino Paukkula, cadet -65 kg
tappio 0-42 vs Ruotsi

Severi Sarala, senior -74 kg
voitto 11-10 vs Norja, 16-6 vs Norja, tappio 5-21 vs Norja

Abbas Al-Fatlawi, senior -87 kg
tappio 0-24 vs Norja

Santeri Mäntyniemi, senior +87 kg
tappio 4-14 vs Norja

PRONSSIA

Frans Frangen, cadet -41 kg
tappio 5-30 vs Ruotsi

Sonja Lehto, cadet -47 kg
tappio 12-12 tasapisteiden jälkeen jatkoerässä 0-3 vs Tanska

Janika Tatti, cadet -55 kg (pool)
tappio 7-28 vs Suomi, tappio noin 9-13 vs Norja

Eino Aalto, cadet -61 kg (pool)
tappio 1-18 vs Norja, tappio 3-31 vs Viro

Elli Tallgren, cadet -51 kg
tappio 6-14 vs Ruotsi

Valtteri Tammila, junior -51 kg
tappio 8-11 vs Norja

Heini Tallgren, junior -59 kg
voitto 17-7 vs Tanska, tappio 10-11 vs Ruotsi

Ida Tammila, senior -49 kg
tappio 17-23 vs Tanska

Niina Virtala, veteran -57 kg (pool)
tappio 2-10 vs Islanti, ei otellut toista ottelua

5. SIJA

Ada Tammila, cadet -41 kg
tappio 2-22 vs Tanska

Edward Sabo, junior -63 kg
voitto vs Ruotsi (vastustaja ei saapunut), tappio 9-18 vs Norja

Methasit Kopisto, junior -68 kg
voitto 15-3 vs Norja, tappio 9-21 vs Tanska

Julius Lehmusto, junior -68 kg
tappio 7-20 vs Viro (Latvia)

9. SIJA

Lauri Hulikka, junior -63 kg
tappio 5-16 vs Tanska

Juuso Jaakonaho, junior -68 kg
tappio 9-12 vs Norja

 

Liikesarjojen tulokset:

POHJOISMAIDEN MESTARIT

Olli Siltanen, alle 30-vuotiaat
Ville Lehtinen, alle 40-vuotiaat
Niina Virtala, alle 50-vuotiaat
Niina Virtala, Johanna Nukari, Elina Strandman, yli 30-vuotiaiden ryhmät
Kim Rejman, Jeppe Aukio, Ville Lehtinen, yli 30-vuotiaiden ryhmät
Christian Kamphuis, yli 17-vuotiaiden freestyle

 

HOPEAA

Christian Kamphuis, alle 30-vuotiaat
Jeppe Aukio, alle 40-vuotiaat
Johanna Nukari, alle 50-vuotiaat
Bella Buuri, Victoria Hentunen, Sofia Sarala, tytöt, kadettien ryhmät
Frans Salmi, Olli Siltanen, Christian Kamphuis, alle 30-vuotiaiden ryhmät
Eevi Huuskonen, Olli Siltanen, alle 30-vuotiaiden parit
Aino Kortelainen, Alex Jürgens, kadettien parit
Alina Niinivaara, alle 17-vuotiaiden freestyle

 

PRONSSIA

Airada Heikkinen, kadetit
Alex Jürgens, kadetit
Joonas Järvenpää, nuoret
Frans Salmi, alle 30-vuotiaat
Elina Strandman, alle 40-vuotiaat
Kim Rejman, yli 50-vuotiaat
Aino Kangasmaa, Mia Knutsson, Helmi Riuttala, nuorten ryhmät
Linda Räkköläinen, Frans Salmi, alle 30-vuotiaiden parit
Johanna Nukari, Kim Rejman, yli 30-vuotiaiden parit
Niina Virtala, Jeppe Aukio, yli 30-vuotiaiden parit