Liittotoimijat|Työhuone

PM-kilpailut 17.5.2014, Islanti - Suomalaistulokset

19.5.2014

Ottelun ja liikesarjojen PM-kilpailut käytiin lauantaina 17.5.2014 Islannissa. Suomi saavutti neljä kultamitalia ottelussa ja seitsemän kultamitalia liikesarjoissa.

 

OTTELU

Kultaa

Valtteri Väänänen, Paimion Taekwondo (Cadet Male -33kg)

Niko Saarinen, Budokwai Taekwondo (Cadet Male -53kg)

Aleksi Väyrynen, Taekwondourheilijat 2011 (Junior Male -48kg)

Santeri Mäntyniemi, Paraisten Taekwondo (Junior Male -73kg)

 

Hopeaa

Henna Nyppynen, Paimion Taekwondo (Junior Female -44kg)

 

Pronssia

Väinö Väänänen, Paimion Taekwondo (Cadet Male -37kg)

Milla Väyrynen, Taekwondourheilijat 2011 (Cadet Female -41kg)

Aatu Dahl, Paraisten Taekwondo (Junior Male -55kg)

Miika Vuori, Paimion Taekwondo (Junior Male -59kg)

Sofia Kemppinen, Malmin Taekwondo (Junior Female -59kg)

Helmi Härkönen, Espoo Hwarang Team (Senior Female -57kg)

Mikko Ponkilainen, Malmin Taekwondo (Senior Male -58kg)

 

LIIKESARJAT

Kultaa

Eevi Huuskonen, Espoo Hwarang Team (Cadet Female)

Christian Kamphuis, Vihti-Nummela Mudo TKD Seura (Junior Male)

Riitta Hurmerinta, Mukwan Jyväskylä (Senior Female O 30)

Niina Virtala, Manse Taekwondo (Senior Female O 40)

Linda Halonen, Porin Taekwondo & Christian Kamphuis, Vihti-Nummela Mudo TKD Seura (Junior Pairs)

Adina Anghelescu-Hakala, Taekwondo Hwang Herttoniemi & Kim Rejman, Helsingin Taekwondoseura (Senior Pairs O 30)

Eevi Huuskonen, Espoo Hwarang Team & Naam Suomalainen, Lohjan Taekwondoseura & Linda Halonen, Porin Taekwondo (Junior Female Teams)

 

Hopeaa

Naam Suomalainen, Lohjan Taekwondoseura (Cadet Female)

Ilja Patrikainen, Mukwan Jyväskylä (Senior Male O 40 & O 50)

Riitta Hurmerinta, Mukwan Jyväskylä & Ilja Patrikainen, Mukwan Jyväskylä (Senior Pairs O 30)

Marco Halonen, Porin Taekwondo & Ilja Patrikainen, Mukwan Jyväskylä & Kim Rejman, Helsingin Taekwondoseura (Senior Male Teams)

Adina Anghelescu-Hakala, Taekwondo Hwang Herttoniemi & Riitta Hurmerinta, Mukwan Jyväskylä & Niina Virtala, Manse Taekwondo (Senior Female Teams)

 

Pronssia

Linda Halonen, Porin Taekwondo (Junior Female)

Willie Zhang, Espoo Hwarang Team (Junior Male)

Kim Rejman, Helsingin Taekwondoseura (Senior Male O 40 & O 50)

Eevi Huuskonen, Espoo Hwarang Team & Willie Zhang, Espoo Hwarang Team (Junior Pairs)

 

Suomen Taekwondoliitto onnittelee mitalisteja!

Tarkemmat tulokset löydät TÄÄLTÄ.