Kilpailujärjestäjähaku vuodelle 2027

13.9.2026

Suomen Taekwondoliiton vuoden 2027 kilpailujärjestäjien haku on auki. Nyt pyritään saamaan kalenteriin koko vuoden kilpailut. Mikäli kalenteriin jää tilaa, saatetaan lisäkilpailuja hakea vielä myöhemmin..

Haettavana ovat kaikki ottelu-, liikesarja- ja murskauskilpailut.

Kilpailuissa on mahdollista käydä pelkästään yksi kilpailumuoto tai useampi kilpailumuoto samassa kilpailussa. Kilpailuissa tulee kuitenkin järjestää kaikki kyseisen kilpailumuodon sarjat (liiga/ranking ja harrastajasarjat). Kilpailujen yhteydessä on hyvä tilaisuus järjestää myös leiri.

Haettavana ovat myös SM-kilpailut (ottelu, liikesarjat ja murskaus), joiden ajankohta on helmi-maaliskuussa. SM-kilpailussa tulee järjestää samassa tapahtumassa sekä ottelu, liikesarjat että murskaus. SM-kilpailuiden yhteydessä voidaan järjestää myös harrastajasarjojen kilpailu, jolla tulee olla eri nimi.

Lisäksi haettavana ovat beach taekwondon SM-kilpailut, joiden ajankohta on kesä-elokuu.

Kilpailuja haetaan oheisella hakemuslomakkeella, jota tulee toimittaa sähköpostitse 11.10.2026 mennessä liiton toimistolle office@taekwondo.fi. Hakemukseen on suotavaa kirjata myös varapäivä kilpailulle siltä varalta, että haetuissa kilpailuissa on päällekkäisyyttä.

Kilpailujärjestäjiä pyydetään huomioimaan liiton kalenterissa jo julkaistut tapahtumat sekä kansainvälinen kilpailukalenteri.

Liiton valiokunnat käsittelevät kilpailuita hakemusten perusteella hakuajan päätyttyä. Kahden saman kilpailumuodon kilpailun välissä tulee olla vähintään yksi viikonloppu. Kahta kilpailutapahtumaa eri paikkakunnille ei myönnetä samalle päivälle.