Team Finland 27 urheilijan voimin Sweden Openissa

4.5.2022

Team Finland -ottelujoukkue osallistui 29.4.-1.5.2022 Solnassa, Ruotsissa kansainväliseen Sweden Open turnaukseen huiman 27 kilpailijan ja 8 valmentajan voimin. Mitaleita napattiin kotiin tuomisiksi neljä sekä lisäksi moni sai hienoja onnistumisia ja tärkeää kokemusta. Aikuisille Sweden Open oli G2-maailmanranking-, nuorille ja kadeteille E2-Euroopan ranking-turnaus.

 PRONSSIA

Aina Kirtselis, kadetit -37 kg (Taekwondo Nurmijärvi)

·         Aina vs Ruotsi 19-16

·         Aina vs Ukraina 7-9


Aapo Tolonen, kadetit -61 kg (Taekwondo Nurmijärvi)

·         Aapo vs Kreikka 9-29


Vilma Hagelberg juniorit -63 kg (Liedon ja Auran Taekwondo)

·         Vilma vs Latvia 10-2

·         Vilma vs Serbia jatkoerässä 4-0, tasapisteiden 4-4 jälkeen

·         Vilma vs Bosnia 8-13


Buğrahan Akbabaöz, juniorit -73 kg (Espoo Hwarang Team)

·         Buğrahan vs Iso-Britannia 11-7

·         Buğrahan vs Saksa 5-9


MUUT SUORITUKSET

KADETIT

Ken Anttila -33 kg (Taekwondourheilijat 2011)

·         Ken vs Itävalta 7-27


Theo Silvennoinen -37 kg (Ikaalisten Urheilijat)

·         Theo vs Ruotsi 10-30


Väinö Pihlaja -53 kg (Helsingin Taekwondoseura)

·         Väinö vs Tanska 23-3

·         Väinö vs Liettua 0-3

·         Väinö saavutti kadettimaajoukkueen minimikriteerit


Pihla Pajatsalo -41 kg (Budokwai Taekwondo)

·         Pihla vs Bosnia 6-27


Enna Luiro -47 kg (Ikaalisten Urheilijat)

·         Enna vs Ruotsi 1-28


Milay Endah -47 kg (Taekwondourheilijat 2011)

·         Milay vs Norja jatkoerässä 0-3, tasa-pisteiden 3-3 jälkeen


JUNIORIT

Caro Silvennoinen -45 kg (Ikaalisten Urheiljat)

·         Caro vs Slovenia 1-31


Ahmet Polat -63 kg (Espoo Hwarang Team)

·         Ahmet vs Iso-Britannia 2-24


Niko Myllynen -63 kg (Taekwondo Nurmijärvi)

·         Niko vs Ruotsi 10-12


Ada Tammila -42 kg (Budokwai Taekwondo)

·         Ada vs Espanja 1-21


Jenna Rämö -42 kg (Porvoon Taekwondo)

·         Jenna vs Kreikka 2-12


Juuli Mankonen -49 kg (Taekwondourheilijat 2011)

·         Juuli vs Ruotsi 1-26


Sonja Lehto -52 kg (Action Sport Center)

·         Sonja vs Ruotsi 19-4

·         Sonja vs Kypros 4-10


SENIORIT

Valtteri Lehtinen -54 kg (Taekwondo Nurmijärvi)

·         Valtteri vs Slovenia 4-7


Niko Saarinen -63 kg (Budokwai Taekwondo)

·         Niko vs Turkki 6-9


Bardia Mirzaei -80 kg (Taekwondourheilijat 2011)

·         Bardia vs Espanja 4-24


Ida Tammila -46 kg (Budokwai Taekwondo)

·         Ida vs Hollanti 7-14


Jenna Ylönen -49 kg (Budokwai Taekwondo)

·         Jenna vs Iso-Britannia 0-2 jatkoerässä, pisteiden 2-2 jälkeen


Helmi Härkönen -57 kg (Espoo Hwarang Team)

·         Helmi vs Kroatia 4-14


Ruqia Rahmani -57 kg (Malmin Taekwondo)

·         Ruqia vs Saksa 13-8

·         Ruqia vs Hollanti 5-7

·         Ruqia saavutti aikuisten maajoukkueen minimikriteerit


Jasmin Manninen -62 kg (Action Sport Center)

·         Jasmin vs Marokko 5-12


Chahrazed Boughrara -67 kg (Taekwondourheilijat 2011)

·         Chahrazed vs Luxemburg 12-4

·         Chahrazed ei päässyt loukkaantumisen takia osallistumaan seuraavaan otteluun

·         Chahrazed saavutti aikuisten maajoukkueen minimikriteerit



Jessica Muikku +73 kg (Helsingin Taekwondoseura)

·         Jessica vs Ukraina 0-4


 Lisäksi kilpailuissa oli mukana Gepard Taekwondon edustajat, jotka saavuttivat kaksi pronssia.

 PRONSSIA

Otto Susiluoto juniorit -51 kg

·         Otto vs Ruotsi 26-6

·         Otto vs Belgia 18-9

·         Otto vs Ruotsi 0-43


Inari Susiluoto kadetit -41 kg

·         Inari vs Serbia 8-13


MUUT SUORITUKSET

SENIORIT

Inka Ravaska -57 kg

·         Inka vs Iso-Britannia 0-4


Tulosten koonti: Maika Gröhn-Tammila